Arafat’a güneş battıktan sonra gidene ceza gerekir mi?

Soru Detayı

- ​Arafat’ta vakfe yaparken güneş batıncaya kadar beklemek Hanefilere göre vaciptir. Güneş batmadan Arafanat’tan ayrılana dem (kurban) gerekir.
- Peki Arafat’a vakfe için Arefe günü güneş battığında gidilmiş olsa vacip kaçırılmış olur. Bu durumda da dem icap eder mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Arefe günü zevalden itibaren aynı gün güneş batana kadar olan süre içerisinde Arafat’ta bulunmak, Hanefî Mezhebine göre vacip, Şafıî'ye göre sünnettir.

Güneş batana kadar Arafat'ta bulunanlar, vacip süreye yetişmiş olur. Güneşin batışından sonra Arafat'a gelenler, vacip süreyi kaçırmış olduklarından bir dem (kurban) keserler.

Güneş batmadan ayrılanlar da vacibi terk ettiklerinden bir dem (kurban) keserler. (bk. Vecdi Akyüz, Mukayeseli İbadetler İlmihali)