Allahümme salli ve sellim alâ seyyidinâ Muhammedin bahri envârike ve madeni esrârike ve ... diye başlayan salavatın Hz. Ali’ye ait olduğu ve yetmiş bin salavat değerinde bulunduğu doğru mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu duanın Hz. Ali (ra)’e ait olduğu ve fazileti hakkındaki sözleriyle ilgili bir bilgiye rastlayamadık.

Bu dua, bazı sözleri farklı da olsa, Büyük  Cevşen adlı dua kitabının “Delail’u’n-Nur” bölümünün başlarında bulunmakta, fakat kime ait olduğu belirtilmemektedir.

Mecmuatu’l-Ahzab adlı dua kitabında da bu salavatın bazı sözlerine yer veren bir dua Hz. Ali (ra)’in oğlu Muhammed el-Hanefiye ait olduğu yazılıdır.

Bu ve benzeri salavatın büyük sevaplar kazandıracağında şüphe yoktur. “yetmiş bin” ifadesi kesretten kinaye olabilir.