Allah’tan belamı istesem verir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Onu Allah bilir, dilerse verir, dilemezse vermez.

Fakat Allah’tan belasını istemek, kendine lanet etmek veya beddua etmek, insan için son derece tehlikeli bir durumdur, şiddetle kaçınmak icap eder.

Yüce dinimiz İslam, Müslümanların kendileri ve diğer Müslümanlar aleyhinde beddua etmelerini yasaklamıştır.

Nitekim Hz. Peygamber (asm) Efendimiz şöyle buyurmuşlardır:

“Kendinize beddua etmeyiniz, çocuklarınıza beddua etmeyiniz, mallarınıza da beddua etmeyiniz. Dileklerin kabul edildiği zamana denk gelir de Allah bedduanızı kabul ediverir.” (Müslim, Zühd, 74; Ebu Davudûd, Vitir, 27)

“Kul, herhangi bir şeye lanet ettiğinde, o lanet gökyüzüne çıkar. Semanın kapıları ona kapanır. Sonra yere iner, yeryüzünün kapıları da ona kapanır. Sonra sağa-sola bakınır, girecek yer bulamaz da lanet edilen kişiye döner. Eğer gerçekten lânete lâyık ise, onda kalır; değilse, lanet edene döner.” (Ebu Davud, Edeb, 45; Tirmizî, Birr, 48)