Allah'tan başka fiil işleyen yoksa, insanlar neden sorumlu olsun?

Soru Detayı

- La faile illallah ne demektir?
- Allah'tan başka fiil işleyen yoksa insanların hesabı ve sorumluluğu nasıl olacaktır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah’tan başka fail yok demek, yaratıcı yok demektir. Ehl-i sünnet itikadına göre, insanlar kendi fiillerinin yaratıcısı değildir. Çünkü yaratmak Allah’ın sonsuz ilmi, hikmeti ve kudreti gibi sıfatlarının tecellisi ile yapılan bir fiildir.

İnsanların da bir cihetle fiilinin faili olduğu kesindir.

Örneğin, mevcut binaların, ekinlerin, gıdaların vs. lüzumlu şeylerin faili insan olduğu açıktır. Mesela: İmar işlerini mimar, ahşap işlerini marangoz, su işlerini sucu vs yapıyor ve o fiilin failidir.

Fakat “Kâinatta müessir-i hakikî yalnız Allah’tır.” şeklindeki hakikat düsturuna göre, insanların yaptığı işlerin de yaratılmaya muhtaç “icâdî” unsurların hakikî faili ve yaratıcısı yalnız Allah’tır.

Bu açıdan “Lâ ilâhe illallah”ın bir manası da “Lâ fâile, lâ halika, lâ razika illallah.” (Allah’tan başka bir fâil, bir yaratıcı, bir rezzak yoktur.) şeklindedir.