Allah'ın sonsuz ilmi olup olmayacağını bilemeyiz mi?

Soru Detayı

- Bin kere haşa diyerek soruma başlayayim. Bir insan bir mikroptan daha üstündür. Aklen mesela. Mikrobun çok az aklı olsa (haşa her şey yalnız Allah'ı ilah sayar.) insana ilah diyebilir. Ama insan acizdir aklı sınırlıdır.
- Bu durumda (binlerce kere haşa) Allah'ın sonsuz gücü ve ilmi olup olmayacağını bilemeyiz diye bir soru/vesvese aklıma takıldı yardımcı olursanız sevinirim.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Önce şunu sorma hakkımız yok mu? “Bir mikrobun az bir aklı olsa insana -haşa- üstünlüğünden dolayı ilah diyebilir.” hükmünü nereden çıkarıyorlar?

Kâinatta en büyük mesele olan Allah’a iman konusu, böyle evhamdan öteye hiçbir ilmi ve akli değeri olmayan varsayımlar üzerinde tesis edilebilir mi?

- Eğer bu hayali iddia doğru olsaydı, söz konusu farazi mikropta tahayyül edilen farazi aklından katbekat daha fazla akıllı oldukları bir gerçek olan insanların büyük çoğunluğu, niçin insanları veya başka varlıkları ilah kabul etmiyor?

- Şeytan ve nefis tarafı bulunmayan öyle bir mikrop akıllı olsaydı, kuvvetli ihtimalle “Evrenin yaratıcısının sonsuz ilim ve kudret sahibi bir varlık olduğunu” düşünürdü.

- Ne hazindir ki, Allah’ın sonsuz ilim ve kudret sahibi olduğunu gösteren binlerce hakiki delil ortada olduğu halde, bazıları, aksini ispat etmek adına vehimlerine ilişen “hayali bir akıllı mikrop”tan medet istiyorlar.

- Kâinat kitabı, semavi kitaplar ve de en büyük mucize olan Kur’an-ı Kerim'in ittifakla Allah’ın sonsuz ilim ve kudret sahibi olduğunu gösterdiği halde, bütün bu gerçekleri bir tek vehmin hayaline kurban edenlerin ne kadar zavallı oldukları izah etmeye ihtiyaç duymayacak kadar açıktır.

- Son söz olarak şunu çok net söylemeliyiz ki, Allah’ın kim olduğunu, isim ve sıfatlarının neler ve nasıl olduğunu öğrenmenin yegâne yolu, İslam’ın, Kur’an’ın kapısını çalıp vahyin ilim salonuna girmektir.

Güneş nasıl ki, hem kendini hem de diğer gezegenleri aydınlatıyor. Aynı şekilde Kur’an da manevi bir güneştir, hem kendini hem de başka varlıkları aydınlatıyor.

Üzerindeki i’caz mührünü taşıyarak, her zaman ve her yerde Allah’ın sözü olduğunu ispat eden Kur’an, varlığın ve insanlığın bütün problemlerini çözerek insanlara nefes aldırır.

Şu var ki, güneşe karşı gözlerini kapatanlar, bununla güneşi yok edemezler, fakat kendilerine gece yaparlar. Bu dünyada körlük numarasını yapanlar, öbür dünyada -numara yapmaya gerek kalmadan- gerçekten karanlıklarda kalmaya mahkum olurlar..