Allah'ın işitme sıfatı, zamana bağlı olarak mı tecelli ediyor?

Soru Detayı

- Allah'ın sıfatlarından biri işitmesidir. Bu, bize göre gelecekte olan henüz olmamış şeyleri de geçmişte veya şu anda yani ezelden ebede her sesi açık gizli Allah işitir demek midir?

- İşitmek için işitme anı olmak gerekmez mi? Ancak işitme anı olması demek hem -haşa- Allah'ın üzerinden zaman geçmesi hem de Allah'ta olmayan bir şeyin işitme anından sonra ona eklenmesi gibi batıl anlamlara geliyor...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İşitme sıfatı, Allah’ın diğer sıfatları gibi ezelidir. Fakat işitilen sesler ise, daha sonra yaratılmıştır. Bu sebeple, işitme sıfatının tecelli etmesi, seslerin var olduğuna bağlıdır.

İşin böyle olması, Allah’ın işitme sıfatının sonradan olduğu anlamına gelmez.

Mesela, Allah’ın bir sıfatı da Rezzak’tır. Bu sıfat da ezelden beri vardır. Ancak bunun dış dünyada tecelli etmesi, rızka muhtaç varlıkların yaratılmasından sonra söz konusudur.

Keza Allah’ın bir sıfatı da Halık olmasıdır. Yaratma manasına gelen bu sıfat, ezelidir, fakat tecelli etmesi, varlıkları yaratmasıyla başlamıştır.

Bu açıklamalardan anlaşıldığı üzere, Allah’ın bir sıfatının daha sonra tecelli etmesi, onun ezeli olmadığı anlamına gelmez.

Zamana bağlı olan varlıkları yaratması, görmesi, işitmesi, rızıklandırması, -haşa- Allah’ın zaman içine girdiği manasına gelmez.

Zaman ve mekân yaratma fiilinin içine giriyor, ancak bu durum, yaratanın değil, yaratılanın bir bağıdır. Çünkü, zaman ve mekân yokken Allah vardı ve onları da O, yarattı.