Allah ne istediğimizi biliyorsa, neden dua etmemizi ister?

Soru Detayı

- Allah (cc) bizim ne istediğimizi veya neyi istemediğimizi biliyorsa neden dua etmemizi istiyor?
- Bu her işin bir adabı olduğundan mı yoksa başka bir hikmeti mi var?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah gelmiş, geçmiş ve gelecek her şeyi bilir. Bunu sonsuz ilmiyle bilir. Onun bilmesi ise kişiyi zorlamaz, çünkü ilim maluma tabidir. Yani o bildiği için biz o işi yapmıyoruz, o bizim ne yapacağımızı ezeli ilmiyle biliyor.

Örneğin, siz şu anda dua ediyorsanız Allah sizi dua eder diye bilirdi, dua etmiyorsanız dua etmiyor diye bilir. Yani Allah, olmuşu, olanı ve olacağı birden bilir.

Demek ki, Allah dildiği için biz yapıyor değiliz, bir yapacağımız için Allah bilir.

Şimdi bu soruya bir soru ile cevap verelim:

Biz yapmasaydık duayı, Allah bizi dua eder diye mi bilecekti, yoksa dua etmez diye mi bilecekti?

- Elbette dua etmez diye bilecekti.

Şu halde Allah bizim irademize göre biliyor. İrademizi duada kullanırsak dua eder diye bilir, irademizi duada kullanmazsak dua etmez diye bilir. Soruyu bu açıdan değerlendirdiğimizde, konunun daha net anlaşılacağını düşünüyoruz.

Kader mevzusuna taalluk eden bu açıklmanın daha detaylısını feyyaztv.com isimli sitemizin “Kader Bahsi” videolarında bulabilirsiniz, tavsiye ederiz: Kadere İman

Evet, dediğiniz gibi biz dua etsek de etmesek de bizim istediğimizi, içimizden geçeni Allah biliyor. Öyleyse dua niye?

Furkan suresi 77. ayette mealen şöyle buyurulur:

"Eğer duanız ve ibadetiniz olmasa, Rabbim size niye ehemmiyet versin?"

Allah bizi hür bırakmış ve kulluğumuzu hatırlamamız için de dua etmemizi, taleplerimizi odan istememizi emretmiş.

Dua eden buna uymuş olur, dua etmeyen buna uymamış olur.