Allah katında en düşük isim Melikü'l-emlak ismidir, anlamına gelen hadise göre, sadece Melik ismi de buna girer mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili hadisin meali şöyledir:

"Allah katında en sevilmeyen isim, kişiye verilen 'Melikü'l-emlak' ismidir.” (Buhari, Edeb 114; Ebu Davud, Edeb 62; Tirmizi Edeb, 66; Ahmed, 2/244)

“Melku’l-emlak / Meliku’l-müluk”, sultanlar sultanı manasına gelir. Bu ise, Sultan-ı ezelî olan Allah’ı çağrıştırdığı için, bu unvanı taşımanın yanlışlığına dikkat çekilmiştir.

Melik kelimesi ise sadece sultan, kral manasına geldiği için aynı konumda değerlendirilmemelidir. Rahim, Kerim, Rauf isimleri gibi Melik ismi de kullanılabilir.

Ancak bu gibi isimlerin başına “Abd” kelimesinin kullanılması en uygun olanıdır.