Allah deseydi yapmazdım demenin imana zararı olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Allah deseydi yapmazdım.” demek sakıncalıdır, imana zarar verir, söyleyeni uçuruma götüren sözlerden biridir.

Allah’ın varlık ve birliğine inanan bir insanın, ağzından bu tür sözlerin çıkması mümkün mü? Mümkün değil, ama maalesef çıkıyor.

Bazı kimseler, bir tartışma sırasında inadına yenik düşüyor, biraz da onur meselesi yapıyor, çoğu zaman da farkına varmadan böyle biri söz sarf edebiliyor.

Aslına bakılırsa inanıyor ve imanına da sahip; Allah’a olan inancında en ufak bir şüphesi yok. Fakat “sokak kültürü”, argo konuşma alışkanlığı, yanlış arkadaş tercihi sonucu böylesi sözlerin kullanılması insanı bu tür bir itikat kırılganlığına götürebiliyor.

Öfkesi ve siniri geçtikten sonra yanına yaklaşıp, “Bu sözün imanınıza zarar verdiğinin farkında mısınız?” diye sorsanız, itiraf edecek, pişmanlık duyacak, belki özür dileyip tövbe istiğfar bile edecektir.

Ama ne var ki, insanımız kendini akıntıya kaptırınca, “uydum kalabalığa” deyince böyle “inanç kazalarıyla” karşı karşıya gelebiliyor.

İnanan her insan, Allah’ı Rab, Hz. Muhammed (asm) Efendimizi peygamber olarak kabul eden her mümin, öncelikle Allah’a ve Resulüne itaat eder, Allah ve Resulünün emrine boyun eğer, dediklerini yapar.

Kur'an bu gerçeği bize şöyle hatırlatır:

“Allah’a itaat edin, Peygambere de itaat edin; onlara karşı gelmekten kaçının.” (Maide, 5/92)

“Ey iman edenler! Allah’a itaat edin, Peygambere de itaat edin ki, yaptıklarınız boşa gitmesin.” (Muhammed, 47/33)

“Ey iman edenler! Allah’a ve Resulüne itaat edin; işitip durduğunuz halde ondan yüz çevirmeyin.” (Enfal, 8/20)

Aksi söz konusu olur, itaatin yerini isyan alırsa, insan, Allah’a ve Resulüne kafa tutar, baş kaldırırsa ve bunu da bile bile yaparsa, en büyük kayba o zaman uğrar.

Kur'an bu konuda çok ciddi ikazlar yapar, uyarılarda bulunur ve der ki:

“... Allah’a ve Resulüne isyan eden apaçık bir sapıklığa düşmüştür.” (Ahzab, 33/36)

“Her kim Allah’a ve Resulüne isyan eder ve onun çizdiği sınırları aşarsa, Allah da onu ebediyen kalmak üzere ateşe sokar...” (Nisa, 4/14)

Bu ayetler ışığında düşünülürse, bir Müslüman’ın kızgınlıkla da olsa, “Allah deseydi yapmazdım.” gibi tehlikeli bir sözü söylememesi lazım.

Fakat bu sözler genellikle bir anlık öfkeye kapılarak söylendiğinden, insan yanlışın farkına varır varmaz Allah’tan af dilemeli, tövbe etmeli, bir daha böyle manevi çukurlara düşmemelidir.