Akşam namazının son rekatinde oturmayıp dördüncü rekata kalkan kimse ne yapmalıdır?

Soru Detayı
Bu durumda tekrar oturup sehiv secdesi mi yapmam lazım, yoksa o rekatı ikiye tamalayıp sonucunda sehiv secdesi mi yapmam lazım?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Üç rek'atlı farz bir namaz (akşam namazı) da, son rek'atta oturmaksızın dördüncü rek'ata kalkılacak olsa, dördüncü rek'atın kıyam, kırâet ve rükû'u tamamlanıp secdeye gidilmedikçe, dönüp tekrar oturulur. Tehıyyâtdan sonra selâm verilip sehiv secdesi yapılır. Çünkü bu durumda farz olan son oturuş te'hire uğramıştır. Fakat dördüncü rek'at için secde yapılmış olursa, bu namaz nâfileye döner. Dolayısıyla sehiv secdesi de gerekmez.

Ancak üçüncü rekattan sonra son oturuşu yapıp dördüncü rekata kalkan kimse, secdeye varmadıkça hemen geri oturur, tahiyyattan sonra selam verip sehiv secdesi yapar. Fakat dördüncü rekatı da secde ile bağlamışsa, buna bir rekat daha ekleyip beşe tamamlar ve sonunda sehiv secdesi yapar. Böylece namaz tamam olur. Son oturuşu yerine getirdiği için farz yerine gelmiş olur.

Dört rekatlı namazların son oturuşunu yapmadan veya yaptıktan sonra beşinci rekata kalkanların durumu da yukarıda belirtilen şekildedir.