Akidetü-l imanı / inanç esaslarını okumak farz mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Her işte bir öncelik sırası vardır. Bu sıraya dikkat edilmezse daha sonra yapılanlar faydasız olur, bir işe yaramaz. Bunun için bir Müslümanın dini bilgilerde öncelikle neyi bilmesi gerekir, dini öğrenmede öncelik sırası nasıldır, bunu iyi bilmesi şarttır.

Dini açıdan, bu sıralama yani öncelik verilmesi, diğer işlere mukayeseyle çok daha önemlidir.

Cenab-ı Hak, bir insanın, önce iman etmesini istiyor. Tabii ki, bu imanın da şartlarına uygun olması lazım. Doğru, düzgün bir i'tikada sahip olduktan sonra, dinin yasak ettiği şeylerden kaçınıp, dinin emrettiği şeyleri yapmak lazımdır.

Her Müslümanın öncelikle imanın altı şartını bilmesi ve inanması gerekir. İmanın şartlarını öğrenmesi kendisine farzdır. Bir Müslüman, bu altı şarta inanıp manalarını bilse imanı tamam olur.

Ayrıca farz olan ibadetleri yerine getirebilmek için bunları öğrenmek de farzdır. Mesela, namazın nasıl kılınacağını öğrenmek, namazı eda edebeilecek kadar Kur'an-ı Kerim ezberlemek de farzdır.