Ailesinin baskısıyla evlenen bir kadının nikahı geçerli mi?

Soru Detayı

- Bir kadın, ailesinin baskısıyla akrabasından biriyle imam nikahıyla evlendirildi. Daha sonra kadın sevdiği başka bir adamla kaçıp resmi nikahla evlendi. Bu durumda kadın kimin karısıdır, hangi nikah geçerlidir?
- Ayrıca, bir bahane ile imam nikahlı koca, imam nikahlı eşini ve eşinin resmi nikah kıydırdığı adamı öldürmüş.
- Bu durumda her ikisini de öldüren imam nikahlı kocaya kısas gerekir mi?
- Kısas gerekemezse hangi ceza verilmelidir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dayanılamaz, karşı konulamaz baskı altında yapılan nikah ve boşama geçerli değildir.

Şeriata göre düzenlenmiş olan Osmanlı Hukuk-ı Aile Kararnamesi bu içtihadı 57. maddesinde “İkrah ile vukubulan nikah fâsiddir.” şeklinde kanunlaştırmış ve bu şekilde yapılan nikahların feshedilebileceğini belirtilmiştir. Bunun gerekçesi olarak da şunları kaydetmiştir:

“Mezheb-i muhtara göre, ikrah ile vukû bulan nikâh mûteberdir. Asırlardan beri icra edilen tecrübeye göre, bu hükm-i muhtar birtakım şerirlere cür’et vermiş ve birçok namuslu ailelerin şeref ve haysiyyetini ihlale sebeb olmuştur.

Nice muhadderât kaçırılarak îmal-ı cebr ve şiddet ile eşirradan birine nikâh edilmiş ve muahharan ailelerin, kızlarını kurtarmak için vukû bulan teşebbüsleri akim kalıp, bu hal çok kerre büyük felâketler intac eylemiştir.

Halbuki nikâh-ı mükrehin adem-i sıhhatına kail olan İmam-ı Şafiî (r.a.) Hazretlerinin kavli kabul edildiği takdirde bu türlü fenalıkların önü alınmış olacağından, 57. madde müşârun ileyhin re’yine tevfîkan tanzim edildi.”

Sözü edilen katile kısas lazım gelir.