"Ahiret ameli ile dünyayı elde etmeye çalışan kul, ne kötü kuldur." hadisini açıklar mısınız?

Soru Detayı

- Hacet namazı kıldıktan sonra dua etmeyecek miyiz?
- Dünya malı istemeyecek miyiz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Hadiste, dini kullanarak dünyayı elde etmek isteyenler kınanmıştır. İsrailoğullarına hitaben söz konusu edilen

“...Ayetlerimi az bir fiyatla, yani dünya menfaati karşılığında satmayın...” (Bakara, 2/41)

ayetinde geçen ifade ile, hadisin ifadesi aynı hakikati vurgulamaktadır.

- Dua etmek, ibadete ters düşmesi şöyle dursun, kendisi bizzat bir ibadettir.

“Eğer sizin duanız olmasa, Rabbim size ne diye değer versin ki!..” (Furkan, 25/77)

mealindeki ayetin ifadesi bu konuya ışık tutacak niteliktedir.

- Şunu unutmamak gerekir ki, namazlar için belli vakitler olduğu gibi, dualar için de belli vakitler vardır. Allah’a ihtiyacımızı hissettiğimiz her an, dua ibadetinin bir vaktidir. Bu vakitlerde duayla ibadet ettiğimize göre, bunu da bir ibadet huşuuyla yapmak gerekir. Yani, bize düşen Allah’tan muhtaç olduğumuz şeyi talep etmektir. Talebimizin aynısını  veya bir benzerini, şimdi veya ileride vermek Allah’ın işidir. Bu şuur hakim olduğu zaman, duanın da bir ibadet olduğu, Allah’tan isterken bir kulluk borcumuzu eda etmekte olduğumuzu unutmaz, böylece dua anında ibadete layık bir performans göstermiş oluruz. Bu konu, oldukça kapalı görünmektedir. Fakat adetleri ibadete çevirme yolu olduğuna göre, aslı ibadet olan duayı bir kere daha ibadet hazzıyla yapmak, bal gibi bir şeydir; tadı bilinir fakat tarifi yapılmaz.