Ahir zamanda namaz kılan bir genç olmayı.. sözü kime ait?

Soru Detayı

- Hz. Ali’nin, “Ahir zamanda namaz kılan bir genç olmayı; bütün dünya servetine tercih ederdim.” anlamında bir sörü var mı?
- Yoksa bu söz kime aittir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bütün araştırmalarımıza rağmen, bu bilgi için sağlam, hatta zayıf bir kaynağa da rastlayamadık.

Ahir zaman, ümmet içinde bidatların revaçta olduğu, çoğunluğun bidatların ve dalaletlerin istilasında bulunduğu bir zaman; gerçekten çok riskli, çok tehlikeli bir zamandır. Bir amelde tehlike arttıkça sevap fazlalaşmaktadır.

Böyle tehlikeli bir zamanda, başta iman hakikatlerine, İslam’ın hükümlerine Kuran’ın anlaşılmasına, sünnetin ve İslam’ın hayata kazandırılmasına hizmet pek büyük bir hizmettir, hatta normal şartlarda yapılan fedakârlıktan daha büyük fedakârlıklar ister.

İşte böyle dehşetli bir zamanda, bir genç, başta namaz olmak üzere farzlarını yapsa, haramlardan sakınsa elbette bütün dünya servetine tercih edilir bir fazilet olur.

Demek oluyor ki, zaman şiddetlendikçe, fitneler arttıkça amellerin sevapları da artacaktır.

Ne mutlu namazlarını kılanlara, özellikle de gençlere…