Ağzımız kanarken nasıl abdest alırız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kanama ve akıntısı olan bir kişi, özürlüler hükmüne göre abdest alarak ibadetlerini ifa edebilir:

Bir kimsenin özür sahibi kabul edilebilmesi için mevcut özrün bir farz namaz vakti içinde abdest alıp namaz kılabilecek kadar kısa bir süre dahi olsa kesilmemesi ve bundan sonra da her namaz vaktinde en az bir defa aynı durumun meydana gelmesi gerekir. Aksi takdirde özür hâli sona ermiş sayılır.

Özür sahibinin abdesti, vakit içerisinde kendisini özür sahibi kılan sebebin dışında abdesti bozan hallerden biri olmadıkça bu özürden -örneğin ağız kaanamsından- dolayı abdesit bozulmaz. Hanefî mezhebinde sahih kabul edilen görüşe göre özür sahibi kimsenin abdesti namaz vaktinin çıkmasıyla da bozulur. Özür sahibi olanlar her namaz vakti girince ayrı abdest alır. Hz. Peygamber (asm) özürlü bir kadına böyle yapmasını bildirmiştir. (bk. Buhârî, Vudû',63; Ebû Dâvud, Tahâre, 110, 112; Tirmizî, Tahâre 93)

Özür devam ederken o vakit içinde aldığı abdestle onu bozan başka bir durum meydana gelmedikçe diledikleri kadar farz ve nafile namaz kılabilirler veya Kur'an’a dokunmka gibi abdestli yapılacak her işi yapabilirler. (bk. TDV İslam Ansiklopedisi, özür md.)

Mesela; bir özür sahibi sabah namazı için vaktinde abdest alsa, bu abdesti sabah namazının vaktinin çıkmasına kadar geçerlidir. Vaktin çıkmasıyla, yani, Güneş doğmasıyla abdest bozulur, hükmü kalmaz. Artık bu abdestle hiçbir namaz kılamaz.

Şâfiî ve Hanbelîlere göre, özür sahibi olabilmek için abdesti bozan halin sürekli olması gerekir; eğer kişi abdest alıp namazını kılacak kadar bir süre temiz durabiliyorsa özür sahibi sayılmaz. Şafiîler’e göre özür sahibinin ister kaza ister eda olsun her farz namaz için ayrı abdest alması gerekir. Hanbelîlere göre özür sahibi aldığı abdestle dilediği kadar farz veya nafile namaz kılabilir; ancak abdestten sonra özür sebebi olan maddenin çıkması halinde her vakit için ayrı abdest alması gerekir. (İbn Kudâme, el-Muġnî, I, 340-342)

Buna göre, siz ağzınız kanarken veya buna benzer bir özrünüz devam ederken abdest alabilirsiniz; namaz vakti girince abdestinizi alın ve vakit çıkıncaya kadar bu kanamadan dolayı abdestiniz bozulmaz, başka bir nedenden dolayı bozulmadıkça, o abdest ile her türlü ibadeti yapabilirisiniz.