Ağızda karanfil bulundurmak orucu bozar mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle mekruh olur. Çünkü tadı ve kokusu olan bir şeyi ağıza almak doğru olmaz. Eğer tadı mideye giderse oruç bozulur, ağızda tadını hissetmek ise mekruh olmakla beraber orucu bozmaz. Bu durum sakızda olduğu gibi değerlendirilebilir.

Sakız çiğnemenin sadece mekruh olup orucu bozmaması için, şu şartların bulunması gerekir:

a. Ağız yaşlığıyla, sakızdan mideye tatlılık v.s. gibi bir şeyin gitmemesi.

b. Sakızın önceden çiğnenmiş beyaz sakız olması.

c. Sakızın ağızda eriyip dağılır cinsten olmaması...

Bu şartları taşımayan sakızlar, orucu bozarlar. Ancak tedavi amaçlı olursa:

Ramazan günü oruçlu olan bir kimse, dişi ağrısa, ağrıyı teskin için dişine karanfil koysa, meydana gelen tükürük boğazına kaçsa, fakat karanfili yutmamış olsa orucu bozulmaz. Karanfili yutsa dahi ancak kaza icap eder. (İbni Âbidîn, 2:98; Nmet-i İslâm, s. 466.)