Âdet kabı / menstrual cup kullanmak caiz mi?

Soru Detayı

- İslam açısından bir sorun teşkil eder mi?
- Adet kabıyla ilgili özet bilgi şöyledir:
Menstrual kap adet döneminde kullanmaları için geliştirilmiş esnek bir kaptır. Silikondan yapılır ve rahim içine sığabilecek şekilde esnekliğe sahiptir.
Ped ve tampona alternatif olarak geliştirilen menstrual kap tek kullanımlık bir ürün değildir. Kullanım sonrasında kaynak suyla yıkanarak yeniden kullanılabilir. Ped veya tampon gibi kanı absorbe etmek yerine toplar.
Minik bir çan şeklindeki menstrual kap vajina duvarına tutunarak rahimden gelen regl kanını toplar ve dışarı çıkmasını engeller.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sağlık bakımından bir zararı yoksa ve kadın kendisi yerleştiriyorsa sakıncası yoktur.

Pis kanın vücuda, elbiseye ve başka yerlere bulaşmasına mani olacağı için tercih de edilebilir.