Adağı yerine getirmeyenin başına belalar gelir mi? Adak hakkında bilgi verir misiniz?

Soru Detayı
Bundan bir kaç sene önce bir adak adadım, sonra bu adağımı unuttum veya hatırlamadım. Ardından da başımdan bela ve musibet hiç eksik olmadı. Geçen yakın bir zamada da adağımı yerine getirdim, ama ufak tefek de olsa işim rast gitmiyor bence tabii. Sizce çok mu geç kaldım, tekrar mı kurban kesmeliyim, ne yapmam lazım?.. Bu belalar da kurban kesmediğim için mi başıma geldi?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Adağı yerine getirmenin süresi yoktur. Hayatınızın sonuna kadar bu borcu yerine getirebilirsiniz. Bu sebeple başınıza gelen bela ve musibetleri, adağınızı yerine getirmemeye bağlamak doğru değildir. Bu yanlış düşünceye ehemmiyet vermeyin.

Bela ve sıkıntılara karşı sadaka vermek, ibadetlerden taviz vermemek, günahlardan uzak durmak gerekir.