Abdestte çene altını yıkamayan sadece görünen çeneyi yıkayan namazları kaza mı etmeli?

Soru Detayı

- Kasıtlı olarak yapılmamış.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Fıkıh kitaplarında, yıkanması gereken yüz tarif edilirken bir ayete veya hadise dayanılmıyor; yani naslar yüzü tarif etmemiştir.

Fıkıh alimleri yüzün tarifini lüğat manası ile örften çıkarmışlar; yani yorum yaparak tarif etmişlerdir.

Bu yorumda yüzün Arapçası olan "vech" kelimesinin lüğat manasından hareket etmişler ve "insan bir tarafa yöneldiğinde yüzünü o tarafa çevirir, çevrilen yüzün görülen tarafı yüzdür; bu da "enine bir kulak yumuşağından diğerine, boyuna ise saç bitiminden çeneye kadardır." demişlerdir. (bk. Tahtavi, 1/46; Buceyremi, 1/144)

Çeneyi tarif ederken de "üzerinde dişlerin bulunduğu iki taraflı kemik" demişlerdir.

Bütün bu tariflerden çenenin yıkanacağı anlaşılır, ama çenenin altının da boğaza kadar yıkanacağı manası çıkmaz.

Hasılı abdestte yüzünü çenesine kadar yıkamış olan bir kimsenin namazlarını kaza etmesi gerekmez.