Abdest alırken kirpiklerin ıslanması gerekiyor mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kaş, kirpik, sakal başı (favori), bıyık, yanak tüyü, alt dudak tüyü, hafif sakalın yıkanması -özellikle iki çenenin birleştiği kısım, dıştan ve içten tüy seyrek veya sık olsun- Müslim'in rivayet ettiği Resulullah (asm)'in ayağında tırnak kadar yer bırakan adama; "Git abdestini güzelce al." sözüne binaen yıkanmaları gerekir.

Sık tüy: Seyreğin aksine, muhataba (dışardan bakana) deriyi göstermeyen sıklıkta olan sakal.

(bk. İslam Fıkhı Ansiklopedisi)