Abdestsiz umre tavafı yapanın tavafı geçersiz mi?

Soru Detayı

- Umre tavafını grubunu kaybetmemek için abdestsiz yapan ve ülkesine dönen kimseye dem gerekiyormuş. Dem yerine getirilmediği sürece umre geçersiz mi olur?
- Kabul olmaz mı? Umresinden sevap alamaz mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hanefi mezhebine göre tavafın abdestli olarak yapılması vaciptir.

Umre tavafının tamamını veya bir kısmını, hatta bir şavtını cünüp, abdestsiz, lohusa veya âdetli olarak yapmak dem gerektirir. Ancak ihramdan çıkmadan abdestli olarak yeniden tavaf yapılması halinde ceza ortadan kalkar. (Mevsıli, el-İhtiyar, 1/503)

Buna göre abdestsiz umre yaptıktan sonra ülkesine dönen kimsenin umresi geçerli olsa da yapmış olduğu abdestsiz tavaftan dolayı Harem bölgesinde bir kurban kesme veya vekalet vererek kestirme kefaretini / cezasını yerine getirmesi gerekir. Zira bu tür hac ve umre ile ilgili suçları (cinayet) kasten yapmak günahtır. Bu nedenle kefaret ödenmesinden başka, tövbe ve istiğfar edilmesi de gerekir.

Diğer mezheplere göre ise, abdestsiz yapılan tavaf geçersiz olup, bu şekilde yapılan tavaf mutlaka iade edilmelidir. (Şirbini, Muğni’l-muhtac, 1/706)