Yirmi yıl önce yapılan anlaşmaya göre verdiğimiz arsanın yüzde altmış bedeli ödenmemiştir. Bugün nasıl hesaplamak gerekir?

Soru Detayı

- Yaklaşık 20 yıl önce anneanneme ait bir arsanın 400 mark yani yaklaşık yüzde 40’luk bir kısmı ödenerek ve geriye kalan kısmı da mark olarak daha sonra verileceği ve verildiği takdirde tapu’nun bu insanlara teslim edileceği konusunda anlaşılmıştır. Fakat bu 20 yıl içerisinde geriye kalan kısım ödenmemiş ve tapu da verilmemiştir.

- Ayrıca arsa üzerinde şuan oturan kişi 20 yıl önce anlaşılan aynı kişidir. Bu şahıs şuan itibariyle anlaşmanın geri kalanını 1000 dolar olarak ödeyip arsanın tapu’sunu varisçilerden istemektedir. Aynı zamanda 20 yıl önce yapılan anlaşma kâğıt üzerinde değil söz verilerek yapılmıştır. Anlaşmayı yapan kişi hayatta olmadığı için arsanın varisçileri arsanın değeri bir hayli arttığı için teklif edilen 1000 doları kabul etmeyip bu arsa’nın tapusunu 15bin Türk lirası karşılığında satmak istemektedirler.

- Ayrıca varisçilerin iddiasına göre bu arsa 40bin Türk Lirası’dır ve seneler önce verilen bir sözden dolayı ve kişiyi mağdur etmemek için arsa değerinin 3te 1’ini teklif etmektedirler. Varisçiler bu şartlar altında tekrar anlaşmak istemektedirler.

- Ayrıca bu 20 yıl boyunca arsa üzerinde oturan kişi herhangi bir kira bedeli de ödememiş ve vergi borcunun neredeyse hepsi varisçiler tarafından ödenmiştir.

- Bu durumda, İslam hukukuna göre 20 yıl önceki anlaşma temel alınarak, teklif edilen 1000 doları kabul edip tapuyu vermek mi gerekir, yoksa karşı taraftaki kişiyi de mağdur etmemek ve varisçilerinde mağdur olmaması için 15bin Türk Lira’sı makul bir rakam ve varisçiler yönünden helal midir?

- Ayrıca böyle bir durumda nasıl ve neye göre bir hesap yapılmalıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yirmi yıl önceki işlemi "satış vaadi" değil de "satım akdi" olarak kabul edersek -ki bedelin bir kısmı ödendiği için böyle kabul etmek gerekir- geriye kalan borç arsa değerinin yüzde altmışıdır.

Bu ise bin dolar değildir; bugün arsanın ederinin yüzde altmışıdır; yani enflasyon farkı, arsa üzerinden böyle hesap edilebilir ve borçlu, enflasyon farkını ödemekle yükümlüdür. Varisler daha azına razı iseler, onu verip tapuyu almalıdır.