“Örümcekleri öldürünüz, o şeytandır.” anlamındaki hadise göre, zararı olmayan örümcekleri öldürelim mi?

Soru Detayı

“Örümcekleri öldürünüz, o şeytandır.” (Suyuti, Camiussağır)
- Bu hadise göre, zararı olmayan örümcekleri öldürelim mi?
- Evde görüyorum, zarar vermediği halde öldürmek gerekir mi?
- Ama böcek, sonuçta evinizde durmasını istemezsiniz, öldürsem vebal olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Örümcek şeytandır ancak Allah onun şeklini değiştirmiştir; binaenaleyh katledilmelidir.” (Kenzu’l-ummal, h. no.39999)

anlamındaki hadis rivayeti zayıftır. (bk. Munavi, Feyzü’l-kadir, 4/395)

- İnsanlara zarar veren haşeratı mümkün oldukça öldürmeden defetmek gerekir; bu mümkün değilse, öldürülmelerine ruhsat vardır.

- Zararı olmayanlara ise dokunmamak esastır.  Ancak evlerde insan sağlığını bozacak haşerelerin evden kovulması gerekir. Bunu en hafif zayiat verdirerek yapmak gerekir.