“Adn cennetinde, müminlerin Allah ile görüşmelerine Allah'ın mübarek yüzündeki kibriya örtüsünden başka hiçbir şey engel olmaz.” hadisine göre, Allah'ın yüzünü görecek miyiz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu gibi hadisler manası derin, insanların idrak kabiliyetini nazara alan bir üsluba sahip müteşabihlerdendir. Allah’ın cisim olmadığı hususu, Kur’an, hadis ve Ehl-i sünnet alimlerinin cumhuruna göre sabit bir hakikattir. “Allah’ın hiçbir benzeri yoktur.” (Şura, 42/11) mealindeki ayet bu hakikatin şahididir.

Kur’an’da da “vech =yüz” kelimesi kullanılmıştır. Gerek bu gibi müteşabih sıfatları yorumlamaktan kaçınan alimler olsun, gerek bunları tevil edenler olsun,-ehl-i dalalet olan mücessimeler hariç- bütün İslam alimleri tarafından bu kelimenin bilinen “yüz” manasına gelmediği hususunda ittifak etmişlerdir. Ve tefsirlerde bu kelime “Allah’ın zatı” olarak açıklanmıştır.

Bu sebeple, söz konusu hadiste geçen “vecih “ kelimesini de Allah’ın zatı olarak değerlendirme zorunluluğu vardır.

“Yedullah =Allah’ın eli”, Allah’ın kudreti manasına geldiği gibi, “Vechullah” da Allah’ın zat-ı akdesi manasına gelir.

İlgili hadiste meal olarak yer alan “Allah'ın mübarek yüzündeki kibriya örtüsünden başka hiçbir şey engel olmaz” ifadesini “Allah’ın Zat-ı akdesini…” şeklindeki tercüme etmek -hiç olmazsa parantez içinde bunu açıklamak- daha isabetlidir.

İzzet ve kibriyanın Allah’ın Zat-ı akdesine birer perde olduğunu ifade eden kutsî hadisin (bk. Zevaid, 1/105) ilgili ifadesi de söylediklerimizin doğruluğunu teyit etmektedir.