Yılbaşı aksesuarlarını motif olarak kullanmak caiz midir?

Tarih: 04.01.2021 - 09:24 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Yılbaşı aksesuarlarını örneğin geyik, çam ağacı, kar topu, kırmızı ve yeşil konseptler, kırmızı şapka, Noel Baba, mum gibi, sadece ama sadece motif olarak beğenmek, başka bir dine özentilik ya da onların kutladığı bir şeyin devamı niteliğinde değil, o motifleri sevdiği için beğenmek ve bunları evinde motif olarak kullanmak caiz midir?
- ve şahıs bu durumda niyetinde gayrimüslimlere özentilik olmadığı için sakınca görmüyor, amacım yılbaşı kutlamak ya da onları taklit etmek değil sadece motifleri beğendiğim için onları alınca mutlu oluyorum beğeniyorum diyor.
- Bu kişi bu niyetle bunu yaptığı taktirde "yaptığında bir sakınca görmediği için" ve bunu söylediği için küfre girer mi? Veya günahı var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Geyik, çam ağacı, kar topu, kırmızı ve yeşil konseptler, kırmızı şapka, Noel Baba, mum...” şeklinde sıralanan yılbaşı aksesuarlarının din ile değil, kültür ile alakası olabilir. Bunları motif olarak alan ve kullanan kişi, yılbaşına katılmak gibi bir niyet taşımadıkça günah işlemiş olmaz.

Ancak bize ait olan motif ve renklerin tercih edilmesinde büyük fayda vardır; çünkü yabancı kültür unsurları da masum değildir, onlar da düşünce, inanç ve felsefeyi taşırlar.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yazar:
Sorularla İslamiyet
Kategori:
Okunma sayısı : 100+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun