Yılbaşı aksesuarlarını motif olarak kullanmak caiz midir?

Soru Detayı

- Yılbaşı aksesuarlarını örneğin geyik, çam ağacı, kar topu, kırmızı ve yeşil konseptler, kırmızı şapka, Noel Baba, mum gibi, sadece ama sadece motif olarak beğenmek, başka bir dine özentilik ya da onların kutladığı bir şeyin devamı niteliğinde değil, o motifleri sevdiği için beğenmek ve bunları evinde motif olarak kullanmak caiz midir?
- ve şahıs bu durumda niyetinde gayrimüslimlere özentilik olmadığı için sakınca görmüyor, amacım yılbaşı kutlamak ya da onları taklit etmek değil sadece motifleri beğendiğim için onları alınca mutlu oluyorum beğeniyorum diyor.
- Bu kişi bu niyetle bunu yaptığı taktirde "yaptığında bir sakınca görmediği için" ve bunu söylediği için küfre girer mi? Veya günahı var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Geyik, çam ağacı, kar topu, kırmızı ve yeşil konseptler, kırmızı şapka, Noel Baba, mum...” şeklinde sıralanan yılbaşı aksesuarlarının bir kısmı -örneğin Noel Baba- Hristiyanlığın simgesini taşıdığı için sadece motif amaçlı da olsa kullanılması caiz olmaz. Ancak kar topu örneğinde olduğu gibi simge anlamı taşımadığından evde bulunması günah olmaz.

Evde aksesuar olarak kullanılan eşyalar seçilirken yabancı kültür unsurlarını taşıyan eşyalar yerine müslümanların simgesinin olduğu görselleri kullanmayı tercih etmek gerekir.