Yatsı namazı kılınmadan teravih namazı kılınır mı?

Soru Detayı
Camiye girdik, cemaat teravih namazı için kalktı, ilk tekbiri aldı ve teravihe başladı; biz bu aşamada ne yapacağız? Daha yatsıyı kılmamışız. İmama uyup teravihi mi kılacağız, sonra yatsıyı; yoksa yatsıyı kılıp daha sonra yetiştiğimiz yerden imama teravihe mi uyacağız?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yatsının farzı kılınmadan teravih namazı kılınmaz. Bu bakımdan yatsı namazının farzını kıldıktan sonra imama uyup teravih namazının kılınması gerekir.

Teravih namazı, Ramazan ayına mahsustur; vakti, tercih edilen görüşe göre, yatsı namazından sonradır, sabah namazının vaktine kadar devam eder.

Vitir namazı teravih namazından sonra kılınır. Ancak teravih namazından önce kılınmasında da herhangi bir sakınca yoktur. Ancak teravih namazı yatsı namazından önce kılınmaz. Kılındığı takdirde, iâdesi gerekir.

Bu namazın gece yarısından veya gecenin üçte birinden sonraya tehir edilmesi müstehaptır. En sağlam görüşe göre, teravihte cemaat olmak sünnet-i kifâyedir. Yani bir mescitte hiç kimse teravihi cemaatle kılmazsa, hepsi günahkâr olur.

Teravih namazı tek başına kılınabilir. Fakat cemaatle kılınması daha faziletlidir.

Teravih namazına, yarısında yetişen kimse, önce yatsı namazının farzını kılar ve daha sonra teravih namazını kılmak için imama uyar. Eksik kalan teravih rekatlarını, daha sonra kendisi tamamlar.

Hatim ile teravih namazını kılmak sünnettir.

Teravih namazının kazası yoktur. Bilindiği gibi farz ve vacip namazlar kaza edilirler.