Yastık altı doları, euroyu, altını bozdurmayan sorumlu olur mu?

Soru Detayı

- Ülkemizin mevcut sıkıntılı ekonomik durumundan kurtulmak içi Reisi Cumhurun "Dövizlerinizi, altınlarınızı bozdurun." talimatına uymamanın hükmü dinen nedir?
- Ticareti sadece dolarla ya da diğer ülkelerin para birimleri ile olan kişiler bu durumda ne yapmalıdır?
- Ekonomik bir savaşın içinde olmamız hasebiyle nasıl bir yaklaşım içerisinde olmamız gerekir?
Açıklama şöyle:
Dolar bizim yollarımızı kesemez. Yastığının altında doları, eurosu, altını olan varsa bunu gitsin Türk lirası ile bankalarımızda bozdursun. Bu bir milli, yerli mücadeledir. Bu, bize karşı ekonomik savaş ilan edenlere milletimin cevabı olacaktır. Bizim bu birliğimiz beraberliğimiz Batı'ya en büyük cevap olacak.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konudaki sorumluluk insanların ihtiyaçları, şartları, imkanlarına göre farklı olur.

İhtiyaç halinde herkesin elinden gelen fedâkârlığı yapması fazilettir.

Bir gün ülkenin ayakta kalması belli bir fedakârlığa bağlı olursa, onu yapmak ilgiliye farz olur.