Müşrikler Allah'a inanıyorsa neden onlara peygamber geldi?

Soru Detayı

- Yasin suresi 15. ayetinde, "...Rahman herhangi bir şey indirmedi..." buyuruluyor...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, “Mü'minler ölmez, belki onlar bir âlemden diğer âleme naklolunurlar.” ifadesi ehl-i sünnet alimlerinin kabul ettiği bu ümmetin açık inancıdır.

Peygamberlerin gelmesi, sadece Allah’ı bildirmek için değil, onlar dinin binlerce hakikatini öğretmek için gönderilmişlerdir.

Kaldı ki, müşriklerin Allah’ı bilmesi, onu gerçek anlamda tanıdıkları anlamına gelmez. Şu kâinatın bir yaratıcısı vardır deyip, sona da Allah’ın bütün işlerini değişik, sebeplere, putlara, tağutlara vermek Allah’ın birliğini bilmek anlamına gelir mi?

Kur’an’ın en temel amacı şu dört husustur: Allah’ın birliğini, -diğer peygamberlerle birlikte- Hz. Muhammed (a.s.m)’in peygamberliğini, ahiretin varlığını ispat etmek, adalet ve kulluk şuurunu insanlık camiasında yerleştirmektir. Bunların müşriklerde var olduğunu söylemek mümkün müdür?