Yağmur tanelerinin rabbin katından gelmesi ne demek?

Soru Detayı

- Sosyal medyada gezinirken bir videoda şöyle bir şey diyordu:
“Bir gün yağmur yağarken Peygamber Efendimiz dışarı çıkmış ellerini açmış gökyüzüne bakarken ashabı kiram, ıslanacaksın ya Resulallah demişler, Efendimiz de olsun onlar daha yeni Rabbimin yanından geliyorlar, buyurmuş.”
- Videoda öyle yazıyordu. Acaba bu hadise gerçek mi gerçekse Allah mekandan münezzeh olduğuna göre, yağmur damlaları rabbimin yanından gelmeleri ne anlama geliyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hadiste, Hz. Peygamber (asm) Efendimizin söylediği ifade edilen ve soruda “onlar daha yeni Rabbimin yanından geliyorlar...” şeklinde tercüme edilen ifadenin aslı şudur: “ لِأَنَّهُ حَدِيثُ عَهْدٍ بِرَبِّهِ تَعَالَى”

Bu cümlenin doğru manası ise şöyledir:

“Çünkü bu yağmur yüce Rabbine (rabbinin yaratmasına) en son / daha yeni mazhar olmuştur... (onun için onunla teberrük ediyorum)(bk. Ebu Davud, Edeb 114; Müslim, İstiska 13)

Fuad Abdulbaki bu hadisi şöyle açıklamıştır:

“Yağmur bir rahmettir, Allah’ın yeni yağan yağmuru, yeni yaratmasıyla diğer yaratıklar arasında (Onun ilim, kudret, irade ve hikmet gibi pek çok isim ve sıfatlarının tecellisine en son mazhar olmuş olarak) ilahi kudretin elinden en son çıkmıştır.” (Müslim, İstiska, 13/dipnotta hadisin şerhi)

Hadiste geçen “hadisu’l-ahd” ile şerhinde geçen “karibetu’l-ahd” kavramları, fıkıh kitaplarında “çok yakında iman etmiş mühtedi” anlamında kullanılır. Yani İslamla yeni tanışmış demektir.

Tabir yerindeyse, burada da “Yağmur, yağdığı anda, Allah’ın ilim, kudret, irade ve hikmet gibi isimlerinin tecellisi ile çok yakında tanışmıştır. Daha diğer yaratıkların kirine bulaşmamıştır. Bu sebeple onunla teberrük etmek güzeldir.” şeklinde anlaşılabilir.