Vatan hainlerini sözlü olarak savunanlara da ceza verilir mi?

Soru Detayı

- Bir vatan haini yakalandı ve İslam hukuku göze alınarak cezası verildi diyelim. Peki onun gibi düşünen insanlar içinde geçerli midir aynı ceza?
- Yani adam, hain yakalandı, ceza verildi. Ancak, onun gibi düşünen ama "eylemsel" olarak bunu yapmamış (onun gibi eline silah almamış, ama sözlü olarak savunuyor haini) bir insan için hüküm aynı mıdır?
- Eline silah alması şart mı, yoksa eğer onu "sözlü olarak" bile savunuyorsa, onun içinde aynı cezamı gerekir?
- İslam hukukunda bunla ilgili bir bilgi var mı; yoksa karar insana mı bırakılmış?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Haini, suçluyu sözlü veya yazılı olarak savunanlara aynı ceza verilmez.

Savunan avukat ise hiç ceza verilmez.

Başkası ise savunma durumuna ve sonuçlarına / etkisine göre farklı (tazir) cezası verilir.