Vakit daraldığı zaman, sabah namazının sünnetini terkedip yalnızca farzını kılabilir miyiz?

Soru Detayı

Annem ısrarla sabah namazının sünneti kılınmadan farzının kılınamayacagını söylüyor. Ben ise sünnet için farzı terketmenin doğru olmadığını düşünüyorum. Eğer sadece farzı kılmaya yetecek kadar vaktimiz varsa annem olmaz diyor. Çünkü sünneti kılmaya yetecek zaman yoksa güneş doğarken namaz kılınamayacağı için farzı da olmaz diyor. Ama güneş doğarken kılmak mekruh, namaz kılmak farz öyle değil mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Peygamber Efendimiz (asm) sabah namazının sünnetine diğer sünnetlerden daha çok önem vermiş ve bunun terkedilmemesini istemiştir:

"Düşman süvarisi kovalasa bile, sabah namazının iki rekât sünnetini terketmeyin." (Ebu Davud, II/301, No: 1258)

Bununla beraber, vakit kısıtlı ise ve farzın vakit içerisinde kılınamayacağından korkulursa, sünneti terk edip sadece farzını kılmak gerekir. Farz kılınmışsa daha sonra sünnetin kazası yapılmaz.