Uyurken ihtilam olmak orucu bozar mı? Bu durumda nasıl gusül almak gerekir?

Soru Detayı
Bir kişi gece uyurken ihtilam olsa gusül alması gerekir biliyorum. Peki, kişi ya oruçluysa, orucu bozulur mu? Bozulmuyorsa nasıl gusletmesi gerekir?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Oruçlu olan bir kişi uykuda ihtilam olursa orucu bozulmaz. Normal bir şekilde gusül abdestini alır.

Gusül alırken, ağza ve burna su verme esnasında daha dikkatli davranır. Burna su verirken suyu genize kadar çekmez. Ağza su verirken de gargara yapmaz. Boğaza su kaçma ihtimaline karşı, bu şekilde tedbirli olmak uygundur.