Transhümanizm nedir, İslam ile çelişir mi?

Soru Detayı

- Ben Hollanda’dan yazan bir kardeşinizim. Aklımı kurcalayan ve çok kötü vesveselere sokan bir durum var; Transhümanizm.
- Bu konu hakkında bilgi verip, İslam ile çelişkili bir olay olup olmadığını açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Transhumanizm, insanların eliyle üretilen bilgisayar, yapay zekâ ve nano teknoloji, biyokimyasal işlemler ile yeni ve şimdiki insandan fiziksel ve zeka olarak daha üst bir türün yapılması çalışmalarını içerir.

Bu yaklaşımı ideoloji haline getirenler, insanın kendisinden daha üst bir türü sözde yaratarak, kendi evrimini devam ettireceğini savunurlar.

İslam, dünyanın bir imtihan yeri olduğunu, bu nedenle insanın zıtlıklara dayalı bir âlemde Allah Teala’nın ilim cihetinde halifesi olarak yaratıldığını belirtir. Bu nedenle insan, ilim cihetinde büyük gelişmeleri ortaya koyabilir.

Yine İslam, insanın, bu ilim cihetinde önü açık yapıyı kullanarak, kendi ilahlığını ilan etmesini ve ilahi düzene başkaldırarak şeytanlaşmasını yasaklar ve böylesi bir sürecin insanın dünyadaki varlığını sonlandırma tehlikesini belirtir.

Transhumanist çalışmalar da bu imtihan silsilesine göre iyi ve kötü arasındaki tercihte ve bunların ilahi düzendeki sonuçlarına göre ilerleyecektir.