Tokalaşma yaparken salavat getirmek sünnet mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, tokalaşma yaparken salavat getirmek sünnettir.

Konuyla ilgili bir rivayet şöyledir:

"Birbirlerini seven iki kul karşılaştıkları zaman Resulullah’a (asm) salavat getirirlerse, ayrılmadan önce Allah'ın affına ermiş olurlar." (Nevevi, Ezkar Trc. s. 480)

İki Müslüman karşılaştıkları zaman önce "Esselâmü Aleyküm" "Ve aleykümüsselam" diyerek selamlaşırlar, musafaha yaparlar ve "Allahümme salli âlâ seyyidinâ Muhammed" diyerek Peygamberimiz (asm)'in üzerine salavat getirirler.

Bunların hepsi de sünnettir. Hiçbir zaman bidat ve uydurma olamaz. Gerek erkekler gerekse kadınlar kendi aralarında bu sünneti yaşamaya, yaşatmaya gayret ederler.