Tengri kelimesini çevirirsek Allah şeklinde mi olur?

Soru Detayı

- İddiaya göre Tengri kelimesinin Göktürk alfabesi ile yazılmış halini 180 derece çevirirsek Allah (C.C.) yazısı çıkıyormuş, aynı şekilde Allah (C.C.) Arapça şekilde yazılışını ters çevirince Tengri yazıyormuş Göktürkçe.
- Ya da Oğuz Kağan'ın Hz. Zülkarneyn olma iddiası da geziyor.
- Bunun gibi iddialar geziyor ne kadar doğrudur?
- Hatta bu yüzden Esirgeyen ve Bağışlayan Tengrinin adıyla diye saçma sapan şeyler yazanlar var. Düşünceniz nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konuda detaylı blgiye sahip değiliz.

Allah kelimesinin farklı lehçelerde ve dillerdeki karşılığını (Bu olmazsa tercüme yapılamaz) caiz olmakla beraber, bugünkü Türkiye Türkçesinde yerleşmiş olan Allah ismini terk etmek veya ideolojik bir saikle değiştirmek uygun değildir.

Oğuz Kağan'ın Hz. Zülkarneyn olma iddiası ispat edilememiştir.