Teheccüd namazını gecenin hangi vaktinde kılmak daha uygundur?

Soru Detayı

- Teheccüd namazına imsakın girmesine bir saat kala kalkmak mı daha evla yoksa saat 3-4 gibi kalkarak kılmak mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yatsı namazından sonra uyuyup, gece yarısından az önce veya az sonra veya gecenin üçte biri kalınca uyanıp en az iki rekat olarak kılınan namazın adı teheccüd namazıdır.

Bu namazın ümmete nafile namaz olduğunda ittifak vardır. Peygamberimize (asm) farz olup olmadığı konusunda ise farklı yorumlara dayalı farklı görüşler olmuştur.

İnsanın durum ve şartlarına göre teheccüd namazının en uygun vakti değişmektedir:

1. En iyisi, yatsıyı kıldıktan sonra uyumak ve gecenin yarısı geçtikten sonra kalkıp bu ibadeti ifa etmektir.

2. Kişi bir mazeretten dolayı yatsıyı kılmadan uyuduysa, gecenin yarısı geçmeden kalkmalı ve yatsıyı kılmalıdır. Eğer yeniden kalkamayacaksa, teheccüd namazını da yatsıyı müteakip kılabilir.

3. Yatsıyı kılmak için kalktığında, gecenin yarısı geçmiş olursa, (bazı fıkıhçılara göre bu vakitte yatsı mekruh olmakla birlikte) önce yatsı namazını, ardından da teheccüd namazını kılabilir.

4. “Devamlı teheccüd namazını kılan bir kişi durumuna bakar; eğer geceleyin kalkamayacağından korkarsa, yatsıdan sonra teheccüd niyetiyle namaz kılıp uyuyabilir.” diyen alimler de vardır.