Şükür niyetiyle doğduğum gün oruç tutabilir miyim?

Tarih: 01.10.2022 - 20:15 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem)'e Pazartesi günü orucu hakkında soruldu. Bunun üzerine o şöyle buyurdu: "O günde doğdum ve o günde bana indirildi (Kuran).
- Doğduğum günde örneğin Salı günü doğmuşsam, ben de Peygamber Efendimiz gibi her Salı günü oruç tutsam şükür için veya sünnet için, bir sakıncası olur mu?
 

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Pazartesi günü doğdum ve o günde bana (vahiy) indirildi.” anlamında bir hadis vardır. (bk. Müslim, Sıyam, 197)

- Şükür niyetiyle veya bir nevi sünnet niyetiyle kişinin doğum gününde oruç tutmasında bir sakınca yoktur.

- Fakat ümmet fertlerinin, Hz. Peygamber (asm) Efendimizin sünnetini gözetmeleri, kendilerine ait bir nimete karşı şükür yapmalarından daha faziletli ve daha sevaplıdır. Örneğin, bir kimsenin kendi doğum gününden dolayı Salı günü oruç tutması, Hz. Peygamberin (asm) sünneti olduğu için Pazartesi veya Perşembe günü oruç tutması ile kıyaslanmaz.

Bu konuya ışık tutan Bediüzzaman Hazretlerinin şu sözlerinin penceresinden işin içyüzüne bakılabilir:

“Kardeşlerimizden birisinin namaz tesbihatında tekasül göstermesine binaen dedim: Namazdan sonraki tesbihatlar, tarikat-ı Muhammediye'dir (asm) ve velayet-i Ahmediye'nin (asm) bir evradıdır. O noktadan ehemmiyeti büyüktür. Sonra, bu kelimenin hakikati böyle inkişaf etti: Nasıl ki risalete inkılab eden velayet-i Ahmediye (asm) bütün velayetlerin fevkindedir; öyle de o velayetin tarikatı ve o velayet-i kübranın evrad-ı mahsusası olan namazın akabindeki tesbihat, o derece sair tarîkatların ve evradların fevkindedir.” (Kastamonu Lahikası, s. 103)

İlave bilgi için tıklayınız:

Orucun mekruh olduğu günler hangileridir? Bir günlüğüne tutulacak ...

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yazar:
Sorularla İslamiyet
Okunma sayısı : 500+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun