Spermden doğmadım deyip ibadet etmeyebilir mi?

Soru Detayı

- Kuran’da spermden yaratıldığımızı okudum. Bu teknolojide kadınlar erkeye ihtiyaç duymadan doğum yapabilir. Bu şekilde doğan insanlar: “Ben spermden yaratılmadım” deyip iman etmeyebilir.
- Bu ne dersiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Buna, “Şeytanın oyunu ve aldatmacasıdır.” deriz.

- Şeytan Allah’ın secde etmesi emrine karşı geldi ve gerekçe olarak ne gösterdi?

İşte bazılarının bahane olarak göstermek istediği delili ileriye sürerek karşı geldi ve şöyle dedi: “Beni ateşten, Hz. Âdem’i topraktan yarattın. Ben ondan üstünüm. Ona secde etmem.”

- Şimdi isterseniz soruyu şöyle soralım:

- İnsan spermden yaratıldığı için mi ibadetle emredildi?

- Allah insanı ve cinleri kendine ibadet etmeleri için yarattığını beyan buyuruyor.

Dolayısıyla insanın yaratılış gayesi Allah’ı tanıyıp O’na iman ve ibadet etmektir. İnsanı yaratan Allah’tır. İnsanın neyden ve nasıl yaratıldığı hiç önemli değildir. Esas olan insanın niçin yaratıldığıdır ve bu dünyadaki vazifesinin ne olduğudur.

Kaldı ki Allah’a ibadet eden sadece insanlar ve cinler değildir. Cenab-ı Hak Kur’an’ın muhtelif yerlerinde; “Yerde ve gökte ne varsa hepsi Allah’ı zikreder, tesbit eder ve ibadet eder...” (İsra, 17/44) buyurmaktadır.

Yani bütün kainat Allah’a ibadet etmekte, O’nu tanımakta ve O’na karşı secde etmektedir. İnsanlardan da ibadet edenler ve O’nu emrini tamamıyla yerine getirmeye çalışanlar olduğu gibi, değişik bahanelerle O’nun emirlerine karşı gelenler de olacaktır.

Cenab-ı Hak, kendisine karşı gelen ve emirlerine itaat etmeyenleri cehennemle tehdit etmektedir. Cehenneme girmeyi göze alanlar O’na karşı gelebilir. Cennet adam istediği ve beklediği gibi, cehennem de adam istemekte ve beklemektedir.

Herkes bu dünyada yaptığının karşılığını eksiksiz ahrette alacaktır.

“De ki: İşte Rabbiniz tarafından gelen gerçek. Artık dileyen iman etsin, dileyen inkâr etsin.” (Kehf, 18/29)

İlave bilgi için tıklayınız.

Klonlama nedir? Klonlama hakkında İslamın ne düşündüğünü ...
Tüp bebekle insan klonlama arasında fark nedir?