Şoklama ve bayıltarak hayvan kesmek caiz midir?

Soru Detayı

- Son zamanlarda dinimizin kurban edilecek hayvanları en acısız biçim de kesilmelerini emrettiği, bunun için de hayvanların bayıltılmaları gerektiği söyleniyor.
- Baygın bir hayvan kurban olarak kesilebilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bayıltma ve kurşunlama (şoklama) yöntemiyle yapılan kesim caizdir.

Burada dikkat edilmesi gereken şey hayvanın daha ölmeden kesilmesidir. Çünkü o yöntemle hayvan öldürülse, bu hayvan murdar olur. Ama daha ölmeden ve kanı boşalmadan bıçak vurulup, kurbanın şartları yerine getirilse, bu vaziyet caizdir.