Soğuktan dolayı gusül abdestini teyemmüm etsek, ama namaz abdestini de su ile alsak bir sakınca olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hasta olmaktan korkup soğuktan ötürü teyemmüm eden kimsenin, bu teyemmümü hem gusül hem de abdest yerine geçer. Bir daha ebdest almasına gerek yoktur.

Su ile abdest almak, guslün teyemmümü yerine geçmez. Şartlar oluştuğu zaman teyemmüm etmek gerekir.

Genel olarak teyemmümü caiz kılan durumlar şunlardır:

Suyun olmaması, hastalık tehlikesi ve diğer bazı sebeplerden ötürü suyun kullanılamaması.

Hanefî mezhebine göre, şiddetli soğuktan büyük zarar göreceğini bilen kimse, cünüplük için teyemmüm eder. Fakat abdest için teyemmüm edemez.(bk. el-Fıkhu’l-İslamî, I/420).

İlave bilgi için tıklayını:

Hangi şartlarda abdest yerine teyemmüm alınır?