Şiilerde gusül abdesti nasıl alınır? Şiiler ağza ve burna su almayı guslün farzı olarak kabul etmiyorlar mı?

Soru Detayı
Şiilerde gusül abdesti nasıl alınıyor? Şiiler ağza ve burna su almayı guslün farzı olarak kabul etmiyorlar mı?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şiilerdeki gusül abdesti iki şekilde alınabilir:

Birincisi: Tertibî gusül. Bu gusül bildiğimiz Ehl-i sünnetin guslü gibidir. Önce başından aşağı su dükerek, sonra sağ omzundan, sonra da son omzundan su dökerek yıkanır.

İkincisi: İrtimasî gusül şeklidir. Bu da deniz veya göle dalarken gusül niyetiyle bütün bedenini ıslatacak şekilde yıkanmaktır. (Merkezu'l-iş'ai'l-İslamî).

Ehl-i sünnette de gusülde tertip şart değildir. Buna göre bir göle dalarak yıkanmak yeterlidir. (bk. el-Fıkhu'l-İslamî, I/373).

Şiilerde ağız ve buruna su vermek farz değildir.(Merkezu'l-iş'ai'l-İslamî).

Ehl-i sünnet mezheplerinden Malikî ve Şafiîlere göre de ağız ve buruna su vermek farz değil, sünnettir. (bk. el-Fıkhu'l-İslamî, I/373).