Sihirbazlar onu elde etmeye güç yetiremezler, ne demektir?

Soru Detayı

- Bakara suresi hakkında "...sihirbazlar onu elde etmeye güç yetiremezler." ifadesinden ne anlamalıyız?
- ​Buradan farklı anlamlar çıkarılabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Konuyla ilgili iki hadis meali şöyledir:

“Kur'an'ı okuyun! Çünkü Kur'an, onu okuyanlara kıyamet günü şefaatçi olarak gelecektir. Zehraveyn'i (yani) Bakara ile Âl-i İmran surelerini okuyun! Çünkü onlar kıyamet gününde iki bulut yahut iki gölge veya safbeste iki fırka kuş gibi gelecek; okuyucularını müdafa edeceklerdir. Bakara Suresini okuyun! Zira onu okumak berekettir; terk etmek ise pişmanlıktır. Onu tahsil etmeye battailer güç yetiremezler.”

Muaviye, “Duydum ki, 'BattaiIer' sihirbazlar manasına gelirmiş.” demiş. (Müslim, Müsafirin, 252)

"Bakara suresini öğretmek bereket, terk etmek ise pişmanlıktır. Sihirbazlar onu elde etmeğe güç yetiremezler. O Kur'an'ın çadırıdır. " (Darimi, Fezailu’l-Kur’an, 13-15)

“Sihirbazlar onu elde etmeğe güç yetiremezler.” ifadesi, sihirbazlar, onu okuyana zarar veremezler, demektir.

Batal: Aslında kahraman manasına gelir. Burada ise, onu sihirbazlar manasına tefsir etmişlerdir. Çünkü kelime bataletten alınmıştır.

Ayrıca bu kelimenin "butlan"la da ilgisi vardır. Butlan ise fesat ve zayi olmak, demektir. Buna göre, sihirbazların yaptıkları batıl fiillere bakarak, kendilerine bu isim verilmiştir.

Sihirbazlar hak ve hakikatten ayrılarak batıla saptıkları için Kur'an-ı Kerim'i okuyup anlamaya muktedir olamazlar.

Bazıları "batale" kelimesini, "batalet"ten alarak tembeller manasına geldiğini söylemişlerdir. Böyleleri Kur'an-ı Kerîm'i tembelliklerinden dolayı okuyamaz ve manasını düşünemezler.

Bir takımları da “Şüphesiz ki beyanın hakikaten sihir olanı vardır.” hadisine bakarak, “Buradaki sihirbazlardan maksat, beyan sihirbazlarıdır.” demişlerdir.

Buna göre, Kur'an-ı Kerim bunlardan, Kur'an surelerine denk olacak bir surecik olsun getirmelerini istemek suretiyle kendilerine meydan okuduğu için onlar Kur'an-ı Kerim'i okuyup anlamaya güç yetiremezler. (bk. Nevevi, Şerhu Müslim, ilgili hadisin şerhi)