Sigara içersem üç ay oruç tutacağım, diye adakta bulunmuştum, şimdi tutmam gerekir mi?

Soru Detayı

- Ben, "Sigara içersem, şu tarihler arası üç ay oruç bana vacip olsun." dedim. Ama dayanamadım, sigara içtim. "Arka kaya, ara vermeden oruç tutacağım." demiştim.

- Ben bu oruçları tutmalı mıyım?
- Tutmam gerekiyorsa ara vermeden mi tutmalıyım?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sizin yaptığınız iş bir adaktır / nezirdir. Nezir, nasıl yapılmışsa o şekilde yerine getirilmesi gerekir.

Bu sebeple, söz verdiğiniz tarihler arasında üç ay, arka arkaya tutmanız gerekir. Buna gücünüz yetmiyorsa, kışın kısa günlerinde üç ay peş peşe oruç tutabilirsiniz.

Bir doktor, sizin üç ay üst üstte oruç tutmanızın sağlığınıza zarar vereceğini söylerse, bu takdirde aralıklarla tutabilirsiniz...