Sevdiğim bir sayıyı mesaj olarak anlamam caiz mi?

Soru Detayı

- Sevdiğim bir sayıyı gördüğümde bunu mesaj olarak anlamam caiz mi?
- Kendimi kötü hissettiğim zaman saate baktığımda sevdiğim bir sayıyı görürsem örneğin 15:33, Allah (c.c.) bana mesaj mı veriyor diye düşünmek caiz mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Peygamber (asm) Efendimiz, güzel tefeülden hoşlanır, bir şeyi uğursuz saymaktan hoşlanmazdı. (İbni Mace, Tıb 43)

Nitekim Hudeybiye sulhünde müşrikler, Müslümanları zor durumda bırakmışlardı. O sırada müşrikler tarafından anlaşma için Süheyl İbni Amr’ın başkanlığında bir heyetin gelmekte olduğu duyulunca, Resul-i Ekrem Efendimiz (asm) kolaylık ve yumuşaklık ifade eden “Süheyl” adıyla tefeül ederek, ashabına “Artık işimiz kolaylaştı.” buyurmuştur.

Demek ki, bir şeyi hayra yormak sünnettir.

Ancak, birtakım işaretleri veya rakamları yahut görülen bir rüyayı, kendisine özel bir ilahi mesaj verilmek istendiği şeklinde yorumlamak isabetli değildir. Bunun dinî bir delili yoktur.