Selamlaşma hakkında bilgi verir misiniz; selama karşı merhaba diye karşılık vermenin hükmü nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Müslümanlar arasında, bir dostluk ve iyi niyet işareti olan selâmı vermek sünnet; almak ise farzdır. Bu sebeple selam vermeyip merhaba diyen günahkar olmaz. Ancak verilen selamı almak farz olduğu için verilen selama "merhaba" diye cevap vermek insanı mesul eder.

Bunun gibi selama saygısı olmayan kimselere selam vermemekte bir sakınca yoktur.