Sakal boyamak hakkında bilgi verir misiniz?

Soru Detayı

- Sakal boyamak sünnet midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Peygamberimiz (a.s.m.)'in zamanında Yahudi ve Hristiyan ihtiyarları beyazlaşan saç ve sakallarını boyamazlardı. Bunu hoş karşılamayan Peygamber Efendimiz (asm), "Şüphesiz, Yahudi ve Hristiyanlar saç boyamazlar; siz onlara muhalefet ediniz." buyurmuştur.(Müslim, Libas: 80.)

Saç ve sakalı boyamanın sünnet olan şekli, kına ve kırmızı siyah karışımı (çivit otu gibi) nebati boyalarla boyamaktır. Peygamberimiz (asm)'in bu husustaki sözleri emir değil, teşvik ve tavsiye şeklinde telakki edilmişti. Pek çok İslam ulemasına göre saçı siyaha boyamak mekruh görülmüştür. (Ayni, Umdetü'l-Kari, 22: 50-51.)