Sahabe hanımları ve Peygamber eşleri çarşaf giydi mi?

Soru Detayı

- Bir tane İslami soru cevap sitesi peygamber eşleri ve sahabe hanımların çarşaf giymediğini giydiklerine dair bir bilgi ve kaynak olmadığını söylemiş.
- Ama bazı kişiler ve hocalar başları üzerinde karga varmis gibiydi diye geçen hadisi çarşaf diye açıklayıp çarşaf giydiklerini söylüyor. Bu durumda doğru olan ne?
- Çarşaf örfi bir şey mi yani Türkiye'de çarşaf giyenler dikkat çekiyor mesela bu durumda giyilmez denilir mi ya da giyen kişi dikkat çektiği için günaha girer mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tesettür, yani gösterilmesi haram olan yerleri uygun bir şekilde kapatmak, farzdır, açmak haramdır.

Kılık kıyafet ise örf ve âdete, coğrafi şartlara, kişinin iş ve meşguliyetine… göre değişir; çarşaf şartı yoktur.