Şafiilerde baldızın elini ellemekle abdest bozulur mu?

Soru Detayı

- Şafiilere göre baldızın elini ellemekle abdest bozulur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Unutarak veya kasten, bir erkeğin derisinin yabancı bir kadının derisine değmesi ile dokunan ve dokunulanın abdestleri bozulur.

Burada erkek ve kadından murâd /kasıt, şehvet çağına bâliğ olan kimselerdir. Yabancı kadından murâd / kasıt, zevce ve diğer yabancı kadınlar gibi hiçbir zaman nikâhı harâm olmayan kadınlarla, zevcenin kız kardeşi veya zevcenin halası veya teyzesi gibi, zevcenin bulunması dolayısıyla o zaman için nikâhı muvakkaten haram olan kadınlar yabancı durumundadırlar, dokunma anında abdesti bozarlar.