Şafii mezhebinde saç boyamanın hükmü nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Erkeklerin saçlarını, sakallarını, bıyıklarını; kadınların da saçlarını siyaha boyamaları haramdır. Ağaran saç, sakal ve bıyığın başka renge boyanması ise müstehaptır. Ashâb-ı kiramdan Câbir (r.a) bu konudaki bir rivayetinde şunları söylemektedir:

"Mekke fethinde Hz. Ebû Bekir'in babası Ebû Kuhâfe'yi Resûlullah'ın (s.a.v) huzuruna getirdiler. Saçı sakalı yandık dikeni gibi bembeyazdı. Resûlullah (s.a.v) onun bu halini görünce, 'Bunun (ağarmış saç ve sakalın) rengini değiştirin, ama siyah renkten de kaçının.' buyurdu." (Müslim, Libâs ve Zînet, 25)

Yalnız kocası için, kadının süslenmek amacıyla saçlarını siyaha boyamasının haram olmadığını söyleyen Şafiî bilginleri de vardır.(Nevevî, el-Mecmû', 1/345)