Psikolojik durumu gizleyerek memur olmak caiz mi?

Soru Detayı

- Ben 3 sene önce sadece bir kere psikoloğa gitmiştim. Titizlik vardı ellerimi çok yıkıyordum v.s. Doktor sisteme tanı ilaç kaydı girmemiş. Askeriye polisliğe engel olacağını bilmiyordum.
- Astsubaylığa girdim bütün aşamaları geçtim sağlık raporu alırken psikoloğa gelince bana "Daha önce hiç psikoloğa gittin mi?" dedi, bende yok dedim. Bir anda yalan söyledim bilinç dışı oldu, eleneceğim diye korktum.
- İleride maaş alınca haram mı olur?
- Vicdanen rahat değilim. Birinin hakkına girdim mi diye korkuyorum. Ne yapmalıyım?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Psikoloğa gittim” deseydin yalnızca girmiş olmanız sebebiyle seni almayacaklarsa bu işe devam etmeniz caiz olmaz; başkasının hakkına girmiş, ayrıca kendi hakkınız da olmayan bir menfaati yalan yoluyla elde etmiş olursunuz.

Yalnızca bu beyan değil de psikoloğun verdiği rapor, yaptığı teşhis girmenize mani olacak idiyse bakılır; eğer sizde böyle bir arıza varsa girmeniz caiz olmaz; yoksa caiz olur.